پایگاه خبری ابزار بست - دستگاه اینداکشن چیست

دستگاه اینداکشن چیست

کوره القایی یا اینداکشن دستگاهی است, با توان الکتریکی فعالیت می کند و با ایجاد میدان الکترو مغناطیسی با فرکانس بالا و جریان بالا از طریق سیم پیچ مسی موجود همراه خود به قطعات فلزی برساند و آن را به سرعت بالا برده و تا دمای حرارت ذوب و حتی بیش میزان ذوب آن برساند.

*احمد مرادی

به گزارش ابزار بست، در صنایع بزرگ و کوچک این زمان از کوره های القایی یا دستگاه اینداکشن به صورت گسترده ای مورد بکارگیری قرار می گیرد و کوره های که با سوخت فسیلی کار می کردند به سرعت جای خود را به کوره های القایی یا دستگاه اینداکشن می دهند. کوره های القایی دارای ویژگی های بیشتری نسبت به سایر کوره ها هستند که مهمترین آنها را می توان به افزایش راندمان و سرعت گرمایش بسیار بالا و نیز عدم آلودگی محیط زیست اشاره نمود.

از نکات مهم دیگر آن است که کوره های القایی یا دستگاه اینداکشن باعث آلودگی آلیاژ تولید شده نمی شوند و نگهداری, تعمیر و بکارگیری از آن بسیار ساده تر و ارزان می باشد.

کوره های القایی را بر حسب فرکانس کار به سه دسته کلی میتوان تقسیم بندی نمود.
1-فرکانس 50HZ یا MAIN FREQUANCY در مواقع از فرکانس سه برابر آنها نیز در همین دسته بندی ذکر میگردد.
2-فرکانس متوسط که از فرکانس حدود 200HZ تا حدود 10KHZ هستند.
3-فرکانس بالا که از 10KHZ تا چندین MHZ می باشند.
کوره های القایی یا دستگاه اینداکشن, فرکانس بالایی که به عنوان کوره های ذوب استفاده می شوند بیشتر در آزمایشگاها استفاده می شوند.

تقسیم بندی کوره های القایی یا دستگاه اینداکشن بر اساس عملکرد:
کوره های ذوب القایی یا دستگاه اینداکشن با توان های بالا که اکثرا با فرکانس پایین جهت ذوب فلزات از ظرفیت ۲۰۰ کیلو به بالا استفاده می شوند.
کوره های ذوب القایی فرکانس متوسط که عمدتا جهت ذوب فلزات کمتر از ۲۰۰ کیلوگرم استفاده می شوند و مصرف عمده ی آنها در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی و آزمایشگاهی می باشد که از جمله ی آنها می توان به کوره های VIM یا ذوب القایی تحت خلاء اشاره نمود.

دستگاه اینداکشن پیش گرم که عموما با فرکانس های متوسط طراحی می شوند و به همراه فیدرهای هیدرولیکی و کویل های تونلی سرعت بسیار بالایی در انجام عملیات فورجینگ را در اختیار می باشند.
کوره های بریزینگ القایی که اکثرا با فرکانس های متوسط و گاها فرکانس بالا جهت بریزینگ قطعات فلزی مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد فراوانی در صنایع تولید قطعات خودرو دارند.
کوره القایی عملیات حرارتی و اینداکشن که معمولا با فرکانس بالا طراحی شده و جهت انواع عملیات حرارتی روی فلزات با اشکال مختلف از جمله شفت ها و چرخ دنده ها و ... کاربرد فراوانی دارند.
دستگاه اینداکشن برای درز جوش لوله که همانطور که از نام آن نیز معلوم است اکثرا در صنایع لوله سازی مورد استفاده واقع می شوند.
کوره های القایی با کاربرد خاص که طیف گسترده ای از صنایع را شامل می شوند که می توان از کوره های رشد کریستال و خالص سازی منطقه ای نیمه هادی ها و نیز کوره هایی با کاربرد پزشکی و صنایع نظامی اشاره نمود.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.