پایگاه خبری ابزار بست - رونمایی از ابزار ایمنی جدید برای نهادهای خبری

رونمایی از ابزار ایمنی جدید برای نهادهای خبری

بنابر گزارش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) این ابزار به نهادهای خبری کمک می‌کند که ضعف‌ها و نقاط قوت خود را در حوزه ایمنیِ همۀ افرادی که برای آنها کار می‌‌کنند و در معرض خطر هستند از جمله خبرنگاران آزاد، بهتر بشناسند.به گزارش ابزار بست به نقل از فدراسیون بین‌المللی روزنامه نگاران، این ابزار یک منبع جدید برای کمک به رسانه‌ها در بررسی و بهبود رویه‌ها و پروتکل‌های امنیتی‌شان است.

این ابزار شامل مجموعه‌‌ای از سوالات پایه‌ای و دستورالعمل‌هایی است که یک محاورۀ سازنده دربارۀ بهترین رویه‌های ایمنی مهیا می‌کند. همچنین این ابزار راه‌های موثری را برای بهبود این رویه‌ها توصیه می‌کند.

مسائلی نظیر مشکلات پیرامون مسائل جنسیتی، ‌مشکلات روحی،‌ نیازهای امنیت دیجیتال و همکاری با روزنامه‌نگارانِ آزاد و محلی در این ابزار ایمنی مورد توجه ویژه‌ است که معمولا در پروتکل‌ها و سیاست‌های سازمان‌های خبری مورد غفلت واقع می‌شوند.

بنابراین گزارش فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران (IFJ) معتقد است که توافق بین اتحادیه‌ها و سازمان‌های خبری پیرامون یک محیط کار مستحکم می‌تواند مسایلی را که توسط این ابزار ایمنی مطرح می‌شود رفع و رجوع کند. همچنین،‌ روزنامه‌نگاران باید همپای مدیران رسانه،‌ انتشارات،‌ مدیران اجرایی و دبیران مشمولِ مسیر پیش‌ بردن فرهنگ ایمنی شوند.

آنتونی بلانگر، دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران، ضمن ابراز خوشحالی از بهره‌برداری از این ابزار ایمنی گفت:‌ «امنیت، تاکنون یک مساله اساسی برای فدراسیون بوده است چرا که آزادی بیان تا زمانی که جانِ روزنامه‌نگاران در معرض خطر باشد نمی‌تواند محقق شود».

 این ابزار ایمنی تا روزِ جهانی «آزادی بیان»، سوم ماه می، به زبان‌های اسپانیایی، ‌فرانسوی، ‌روسی،‌ عربی و پرتغالی نیز در دسترس قرار خواهد گرفت.

 

پایان خبر/

 

آخرین ویرایش در 10/03/1399

اشتراک این مطلب

برچسب‌ها
نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.