پایگاه خبری ابزار بست - آموزش جوشکاری فلز تیتانیوم

آموزش جوشکاری فلز تیتانیوم

 

آیا کنجکاو هستید که درباره جوشکاری تیتانیوم بیشتر بدانید؟ در این مقاله،ما در مورد همه چیزهایی که باید در مورد جوشکاری بدون خطر تیتانیوم در کارگاه خود بدانید، بحث خواهیم کرد.

*علی خوشنام

به گزارش ابزار بست، پس قبل از اینکه به چگونگی تهیه تیتانیوم برای پیش جوشکاری بپردازیم، بیایید نگاهی سریع به خصوصیات اصلی تیتانیوم بیندازیم:

 • تیتانیوم در مقایسه با سایر فلزات کشش بالایی ندارد.
 • در مقایسه با سایر فلزات چگالی کمتری دارد.
 • نقطه ذوب آن بالاتر از سایر فلزات جوشکاری است.
 • به راحتی آلوده می شود و به راحتی واکنش می دهد.
 • شکل پذیر نیست.

آماده سازی تیتانیوم قبل از جوشکاری

همانطور که قبلاً ذکر شد، جوشکاری تیتانیوم یک کار غیرممکن نیست به شرطی که مراحل صحیحی را دنبال کنید. در زیر مراحل اصلی برای مشاهده هنگام آماده سازی برای جوشکاری تیتانیوم براق و بسیار بازتابنده شما وجود دارد.

 • سطح را کاملا تمیز کنید

قانون طلایی جوشکاری مناسب این است که قبل از شروع پروژه ها، سطح جوشکاری خود را به اندازه کافی آماده کنید. با توجه به طبیعت بسیار حساس تیتانیوم،باید برای جلوگیری از جوشکاری اتصالات شکننده،احتیاط بیشتری به عمل آورید تا سطح زنگ زدگی، خاک، روغن ، رنگ و حتی مایع برش را از بین ببرید.

ما توصیه می کنیم قبل از جوشکاری سه درجه تمیز کردن را رعایت کنید:

 • سطح را تمیز کنید
 • فضای کاری را تمیز کنید
 • میله پرکننده را تمیز کنید

عدم تمیزکاری صحیح هر یک از سطوح فوق می تواند منجر به آلودگی قطعه کار شما شود. با این حال، برای پاکسازی مناسب سطح، توصیه می کنیم از پاک کننده های شیمیایی مخصوص تیتانیوم استفاده کنید. در سطح کار، می توانید از هیدروکسید سدیم رقیق شده و همچنین پاک کننده بخار برای از بین بردن تمام آلودگی ها استفاده کنید.

در آخر، با استفاده از یک بلوور، رطوبت را از بین ببرید. نکته ای که باید توجه داشته باشید، هرگز نباید از بلوور یا دمندها در کنار یا نزدیک حلال شیمیایی قابل اشتعال استفاده کنید. برای مرتب سازی سطح و آماده سازی برای جوشکاری بهتر است از پاک کننده های شیمیایی غیر قابل اشتعال استفاده کنید.

مورد بعدی تمیز کردن وسایلی است که می خواهید استفاده کنید و اطمینان حاصل کنید که آنها را خشک شده اند. نکته دیگری که باید توجه داشت، تیتانیوم و کلر در کنار هم خوب عمل نمی کنند. بنابراین،اطمینان حاصل کنید که محتوای پاک کننده های شیمیایی، حاوی ماده کلر نباشد.

شما از دانستن اینکه کلر در دستکش های لاستیکی نیز وجود دارد شوکه خواهید شد. در نتیجه، ما توصیه می کنیم از دستکش های نخی یا پلاستیکی استفاده کنید.

 • یک گاز محافظ انتخاب کنید

اگر می خواهید یک جوش قوی به عنوان محصول نهایی خود داشته باشید، باید از گاز محافظ صحیح استفاده کنید. این بدان دلیل است که تیتانیوم در برابر خاک، روغن، رطوبت، سایر فلزات و حتی هوا واکنش زیادی نشان می دهد. بیشتر جوشکاران متخصص از آرگون خالص به عنوان گاز محافظ استفاده می کنند. اما یک هشدار وجود دارد؛ آرگون اگر ۹۹٪ خالص نباشد، باید ۹۹٫۹۹٪ خالص باشد. هلیوم خالص همچنین می تواند به عنوان یک گاز محافظ مناسب عمل کند.

همیشه گاز محافظ خود را از یک تامین کننده مطمئن خریداری کنید. فضای خطای کمی وجود دارد زیرا حتی کمی ناخالص آرگون نیز می تواند منجر به تغییر رنگ شود و در نتیجه جوش شما خراب شود. پوشش ناقص و گاز ناخالص نیز می تواند باعث ایجاد لکه ها و رنگ آمیزی آبی شود.

به دلیل حساسیت زیاد، هنگام جوشکاری محافظت از قسمتهای داخلی و پشت تیتانیوم در برابر جو بسیار ضروری است. هر منطقه ای که مستعد گرما باشد قطعاً در صورت تماس با هوای محیط به ویژه اکسیژن واکنش ناخواسته ای خواهد داشت.

هنگام جوشکاری قطعات کوچکتر، محفظه های محصور مانند جعبه های دستکش می توانند مفید واقع شوند، به خصوص اگر آنها را با مقدار مناسب گاز محافظ پر کنید.

مراحل اطمینان از داشتن سطح مورد نیاز برای پوشش گاز محافظ

در زیر سه مرحله وجود دارد که باید برای اطمینان از داشتن سطح مورد نیاز برای پوشش گاز محافظ دنبال کنید:

 • محافظ اولیه

این باعث محافظت از گودال جوش می شود. به صورت مشعل ساخته می شود. یک مشعل جوشکاری متداول و خنک شده با آب که همراه با لنزهای گازی و یک فنجان سرامیکی است می تواند در محافظ اولیه مفید باشد. هرچه فنجان سرامیک پهن تر باشد،پوشش آن بهتر است.

 • سپر ثانویه

سپرهای دنباله دار نقش بسیار مهمی در محافظت از مناطق تحت تأثیر گرما و اطمینان از آلوده نشدن آنها دارند. در بیشتر موارد، سپرهای عقب معمولاً در عقب مشعل های جوشکاری قرار دارند.

 • محافظ پشتیبان

محافظ پشتیبان همان نقشی را بازی می کند که دارای سپر عقب باشد. بسته به موارد دلخواه آنها یا نوار چسبیده و یا در موقعیت قرار می گیرند زیرا به ندرت از قبل با مشعل جوشکاری نصب می شوند.

انتخاب فلز پرکننده مناسب

 • انتخاب ماده پرکننده ای که بتواند تیتانیوم و همچنین آلیاژهای آن را به خوبی جوش دهد، برای موفقیت در جوشکاری شما بسیار مهم است. شما باید تلاش کنید یک سیم پرکننده را انتخاب کنید که دارای ویژگی های مشابه مواد پایه شما باشد.
 • انتخاب یک سیم که سطح مقاومت آن درجه ای کمتر از فلز پایه مورد نظر شما باشد نیز ایده آل است. به عنوان یک قانون طلایی،سیم پرکننده خود را بر اساس ترکیب و خصوصیات مفصلی که روی آن کار می کنید، انتخاب کنید.
 • هنگام جوشکاری تیتانیوم قوی و غیر آلیاژی، همیشه از فلزات پرکننده ای استفاده کنید که از نظر مقاومت کلی نسبت به پایه شما کمتر باشد.
 • هنگام جوشکاری تیتانیوم Ti-6AI-4V و Ti-5Al-2.5Sn، می توانید به مواد پرکننده غیر آلیاژی بسنده کنید.
 • همچنین می توانید فلز پرکننده ای را انتخاب کنید که دارای اکسیژن، هیدروژن،کربن و نیتروژن کم در مقایسه با فلز پایه باشد.

 

پایان خبر/

 

اشتراک این مطلب

برچسب‌ها
نظر خود را ثبت کنید.

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.